Chaty a chalupy

Prodej chalupy / penzionu v Prášilech


 • Chalupa/ Penzion v Prášilech na Šumavě
 • Prášily
 • 12 +1
 • Číslo nabídky: CH124
 • Celková plocha pozemku: 1305 m2 m2
 • Zastavěná plocha: 235 m2 m2

Popis objektu

V Národním parku Šumava v centru obce Prášily - centrální Šumavy, nabízíme k prodeji chalupu,
jednu z nejstarší dosud dochovanou původní roubenou stavbu v Prášilech. Její historie se začala psát už v roce 1777. Byla stavěna hrabětem Kinským jako panský dům pro tehdejšího nájemce sklárny, což byl pan Abele.
V domě následně bydlel praktikující lékař, který zde měl i svoji ordinaci. Proto se tomuto domu historicky říkalo „doktorhaus“.
V druhé polovině 20. století byla tato chata využívána jako rekreační středisko, nebo jako ubytovna pro lesní dělníky. Od 90. let je vyhledávána jako příjemná turistická chata s geniem loci.
V současné době je tento podsklepený, třípodlažní dům včetně podzemního s obytným podkrovím dlouhodobě a úspěšně provozován jako penzion – turistického charakteru.

Zastavěná plocha domu činí 235m2, s obytnou plochou cca 400 m2. Celková plocha pozemku 1305m2. Chalupa disponuje 13 místnostmi s kapacitou cca 62 lůžek, centrální společenskou místností, vybavenou kuchyní, v každém patře sociálním zařízením. Ve sklepních prostorech vybudován útulný - sklípek/vinárna s krbem (50,2), dále kolárna/lyžárna. Za dům navazuje slunná zahrada ( 1070m2 orientovaná na jihozápad) s ohništěm. Vytápění domu je zajištěno ústředním topením s kotlem na dřevo. Voda přivedena z obecního řádu, ohřev TV boilerem, odpad sveden do kanalizace, el. 230/400V.
V současné době jsou Prášily opět kvetoucím horským střediskem v panenské přírodě. Obec je východiskem pro řadu atraktivních turistických cílů jako je ledovcové Prášilské jezero, jezero Laka, rozhledna Poledník (1315 m), Ždánidla (1308 m). Dřevěná hůl (1206 m) pěší hraniční přechod Gsenget nebo bývalá sklářská osada Hůrka s kaplí. Z Prášil je blízko i do horského střediska Železná Ruda (20 km), Modravu ( 20 km), Sušice (22 km), Kašperských Hor (22 km), Kvildu (27 km), do Plzně (80 km).
V létě i v zimě si na své přijdou jak aktivní sportovci, tak i ti méně zdatní nebo rodiny s dětmi. V budově obecního úřadu v Prášilech se nachází obecní informační středisko a pošta. Dále je v obci obchod, restaurace, cukrárna/kavárna a multifunkční hřiště (tenisové kurty, běžecká dráha, fotbalové hřiště, beachvolejbalový kurt). Za zmínku stojí i Botanická zahrada v Prášilech, která je nejvýše položená botanická zahrada v České republice.
Autobusové spojení je možné v letních měsících Ekobusem, který projíždí několikrát denně na trase Železná Ruda (Špičák) - Boubín, celoročně pak lze využít autobusovou linku Železná Ruda - Prášily - Sušice.

Technická specifikace
Plynnení
TopeníÚT/ kotel na dřevo
Vodaobecní vodovod
Elektřina230/400V
Odpadkanalizace
Sociální zařízeníano/ několik v každém patře
Garáž
Sklepano/
Zahrada1070 m2
PENB
Ostatní

PENB ve třídě G.

Další nabídky


Prodej rodinného domu 3+kk se zahrádkou v Hořejším Krušci novinka

Prodej rodinného domu 3+kk se zahrádkou v Hořejším Krušci

D294

Rodinný dům se zahrádkou v Hořejším Krušci 505 m2

 • 3+kk
 • Hořejší Krušec u Harmanic
Prodej domu v Mlázovech s možností komerčního využití

Prodej domu v Mlázovech s možností komerčního využití

D285

Prodej prostorného rodinného domu s pozemkem 9462 m2 v Mlázovech

 • 8+2 kuchyně, 2 kuch. kouty
 • prodej
 • Mlázovy
Prodej zahrádky s chatkou v Sušici

Prodej zahrádky s chatkou v Sušici

CH125

Prodej zahrádky s chatkou v Sušici

 • 1 místnost
 • Sušice, Pod Svatobrem